Posted Date: 04/05/2023
Waukon FBLA recently brought 80 students to the Iowa Future Business Leaders of America State Leadership Conference. At the conference, the Waukon chapter earned Gold Chapter status for earning the maximum points for the Iowa FBLA FBLAopoly event which is a premier program for chapter development in Iowa. FBLAOPOLY focuses on creating quality local chapters through recruitment, financial management, community service, service learning, marketing and public relations, and participation in state and national programs. Waukon FBLA also placed 1st Lloyd V Douglas Chapter of the Year for being a gold chapter and earning the most points from competitive events at the state conference.
SLC Top 10 2023 Waukon FBLA Award Winners
2023 Lloyd V Douglas Chapter of the Year Award
2023 Gold Chapter (FBLAopoly Award)
Accounting II
3rd Nicole Luong
5th Carlee Thorstenson
Advertising
7th Paisley Vine
8th Remy Gulla
Agribusiness
2nd Keagan Palmer
Banking & Financial Systems
2nd Maggie Criswell & Emma Palmer
4th Nicole Luong & Carlee Thorstenson
Broadcast Journalism
4th Olivia Dougherty & Paisley Vine
6th Mari Delaney & Lynsey Houg
Business Ethics
4th Remy Gulla & CiAnne Robinson
6th Avalea Burns & Emma O’Neill
Business Financial Plan
1st Maggie Criswell & Jayden Knox
4th Kylie Strittmater
Business Management
4th Annie Ellingson & Taylor Kiel
Business Plan
1st Katerina Kovarik & Berlin Troendle
8th Cole Benzing & Halea Corwin
Client Service
10th Josh Keenan
Coding & Programming
3rd Isaac Weighner
Community Service Project
4th - Elle Wilkins
Computer Applications
1st - Gabe Weighner
Computer Game & Simulation Programming
4th - Michael Duncklee, Jonathan Marti, & Keagan Palmer
6th - Brayden Engrav & Connor Stilwell
Computer Operating Systems (Open Test)
3rd - Keagan Palmer
7th - Noah Hatlan
9th - Graine Curtin
Data Analysis
4th - Ella Dehli & Emma Palmer
6th - Olivia Dougherty & Eva Whalen
Digital Animation
1st - Noah Hager, Zachariah Perkins, Isaac Weighner
3rd - Ethan Kelly & Drew Weymiller
Digital Video Production
3rd - Avalea Burns & Elle Wilkins
E-Business
1st - Isaac Johanningmeier & Jaedyn McGuire
6th - Tucker Burrichter & Claire Shulte
Electronic Career Portfolio
2nd - James VanderVelden
4th - Tanner Marting
Entrepreneurship
8th - Taylor Crawford & Cameron Johnson
10th - Noah Hatlan & Carter Schellsmidt
Future Business Leader
3rd - Isaac Ericson
Graphic Design
6th - Ava Hooten & Taylor Kiel
8th - Katerina Kovarik & CiAnne Robinson
Health Care Administration
5th - Berlin Troendle
Help Desk
1st - Olivia Marti
Hospitality & Event Management
5th - Annie Ellingson
6th - James VanderVelden
HTML/CSS
2nd - Michael Duncklee
4th - Jaxon Brinkman
6th - Avalea Burns
7th - Ava Bossom
8th - Preston Dietrich
9th - Alyssa Connelly
10th - Riley Palmer
Impromptu Speaking
3rd - Madi Kurth
7th - Caleb Perkins
International Business
5th - Tucker Burrichter & Mason Byrnes
6th - Riley Palmer
Introduction to Business Presentation
4th - Faith Cooper, Ava Johnson, & Reese McCormick
Introduction to Event Planning
8th - Halea Corwin & Eva Whalen
10th - Claire Schulte & Willa Troendle
Introduction to Financial Math
6th - Jaxon Brinkman
Introduction to Parliamentary Procedure
7th - Bobbi Finney
Introduction to Public Speaking
7th - Alyssa Connelly
Introduction to Social Media Strategy
2nd - Tyler Christianson & Emily Ronan
JAVA Programming
2nd - Paisley Vine
5th - Brandon Teslow
7th - Isaac Weighner
9th - Tyler Christeianson
10th - Willa Troendle
Job Interview
5th - Olivia Marti
Journalism
7th - Caleb Perkins
Local Chapter Annual Business Report
6th - Mari Delaney & Berlin Troendle
Local Chapter Exhibit
6th - Isaac Ericson & James VanderVelden
Management Information Systems
3rd - Talon Hutchens & Brandon Teslow
Mobile Application Development
1st - Ava Hooten
2nd - Cody Huinker
Network Design
1st - Ethan Kelly
Networking Infrastructure
4th - Tanner Marting
NLC Pin Design and Promotion
1st - Ava Hooten
NLC T-shirt Design and Promotion
7th - Jayden Knox & Berlin Troendle
Nonprofit Management
2nd - Annie Ellingson
3rd - Taylor Kiel
8th - Reese McCormick
9th - Faith Cooper
10th - Cody Huinker
Organizational Leadership
3rd - Cameron Johnson
Partnership with a Business Project
1st - Nate Keenan
Public Service Announcement
3rd - Olivia Bossom & Kaitlyn Krambeer
Public Speaking
5th - Josh Keenan
Python Programming
4th - Gabe Weighner
5th - Mason Wasson
6th - Jack O’Neill
7th - Shawn Martin
10th - Colton O’Neill
Retail Management
6th - Issac Johanningmeier
7th - Bailey Sherman
9th - Olivia Bossom
10th - Mason Byrnes
Sales Presentation
8th - Olivia Bossom & Madi Kurth
Social Media Strategies
7th - Nate Keenan & Mason Wasson
Spreadsheet Applications
4th - Ava Bossom
Supply Chain Management
8th - Brody Gress
UX Design
10th - Mari Delaney
Website Design
10th - Shawn Martin & Gabe Weighner
Word Processing
4th - Issac Johanningmeier